Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
13 липня 2022 року Конкурсна комісія з добору кандидатів у члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) відновила конкурс на зайняття вакантних членів цього органу суддівського врядування, який стартував на початку лютого 2021 року.
З урахуванням нинішньої ситуації — війни, яку розв’язала рф проти України — комісія внесла низку змін в документи, які визначають її роботу. Які зміни були прийняті та чи вплинуть вони на проведення конкурсу, а також про основні етапи його проведення та орієнтовні строки завершення ми запитали у заступника голови Конкурсної комісії з добору кандидатів у члени ВККС, судді ВС, а нині військовослужбовця Іван Міщенка.
— Насправді 13 липня відбулось офіційне засідання Конкурсної комісії. Проте, ще за місяць до цього комісія вже працювала і готувалася до проведення цього першого офіційного засідання. В цей час ми працювали в основному над вирішенням логістичних питань, пов’язаних з тим як працювати під час війни.
На щастя, сучасні комунікації дають таку змогу. Зокрема, ми користуємося платформою Zoom. Адже не секрет, що один член комісії з Канади, другий із США, третій з Нідерландів, а ми в Україні. Також більшість з команди — наші помічники, юристи і перекладачі та інші, зараз перебувають у Європі. Але за допомогою сучасних технологій ми зв’язуємося, домовляємося і працюємо.
Так це складніше, оскільки особисту зустріч в Києві провести вже не так просто. Міжнародним експертам поки що не дозволяють перетинати кордон України, тому вони не можуть працювати тут. Звичайно вони хотіли, і ми пропонували їм Львів або Київ. І так би було б всім зручніше, і мабуть правильніше з усіх точок зору. Але їм поки що не дозволяють це робити і як альтернативну опцію ми обрали Варшаву. Нас багато що об’єднує з поляками. Тож працюємо абсолютно нормально і в такому ж форматі працюватимемо далі.
— Так, засідання проводитимуться дистанційно. Але для вирішення найбільш серйозних питань, які вимагають особистої участі, ми будемо зустрічатися скоріше за все у Варшаві.
— Зміни мали виключно технічний характер і не вплинули на суть конкурсу. Нічого принципово не змінилося. Наприклад, що якщо раніше місцем проведення засідань Конкурсної комісії було визначено місто Київ, то в нинішніх умовах ми змушені розширити географію. І цим місцем може бути не тільки Київ, чи Варшава, а й інше місто.
Також, ми намагаємося спростити процедуру подання документів конкурсантами враховуючи воєнний час. Наприклад, може виникнути проблема з отриманням довідки про несудимість. Ми вирішили, що у такому разі конкурсант має подати заяву, в якій він з усією відповідальністю заявляє, що ніколи не притягався до кримінальної відповідальності, і що стосовно нього наразі не проводиться ніякого кримінального провадження. Все. Особисто я вважаю, що 99,9% наших конкурсантів будуть без такого специфічного кримінального досвіду. В процесі скрінінгу комісія отримає таку довідку. Мені здається, що Міністерство юстиції України може швидше відповісти на запит комісії, ніж на індивідуальний запит.
Тож ми хотіли спростити процедуру саме там, де це можна зробити.
Окрім цього, ми написали листа Міністру оборони України, в якому попросили сприяти військовослужбовцям, які є юристами, і які хочуть взяти участь в цьому конкурсі.
— Наприклад, щоб їм надавалась короткострокова відпустка для подання документів. Щоб у конкурсантів була змога приїхати, зібрати та подати відповідні документи, а потім повернутися до військової частини, в якій проходить службу. Міноборони таку ініціативу підтримало і такий лист розіслано у всі військові округи. З комісією вже зв’язувались коменданти і підтверджували таке сприяння. Ви ж розумієте, що якщо людина на передовій, то не так просто зібрати необхідні документи.
— До війни було подано приблизно 20 заяв. І, здається, близько 50 вже подано нових заявок. Особисто я відчуваю, що зацікавленість в цьому конкурсі все ж є. І оскільки наш принцип «обрати кращих з кращих», то ми заохочуємо людей брати участь в цьому конкурсі, щоб було з кого обирати. Час покаже. Адже конкурсів останні роки проводиться чимало і всі вже звикли до того, що більшість заявок надходить умовно в останній тиждень. Тому основну кількість заявок ми очікуємо ближче до закінчення строку на подання необхідних документів.
— При обговоренні строків у нас було два варіанти — 4 тижні або 6 тижнів. І ми ніяк не могли домовитися, поки не обрали компромісний варіант — 5 тижнів. Тому так і вийшло.
— Принципово конкурс не змінився. Щодо самих етапів, то після отримання пакету документів, він буде перевірятися з формальної точки зору: чи всі документи подані, чи оформлені вони належним чином. Тобто базова перевірка.
До речі, вже є випадки, коли люди забувають щось додати. Тому хочу звернутися безпосередньо до кандидатів. Звертайте увагу на комплектність документів. Ще є можливість додатково направити документи. Передивіться, будь-ласка, список і чи всі документи ви направили. Бо буде сумно, якщо через якийсь папірець, наприклад, згоду на обробку персональних даних, буде формально відмовлено в участі у конкурсі.
Після цього буде проведена перевірка по суті та формування досьє на кандидата. Тобто Конкурсна комісія вже розпочне працювати з матеріалами по конкретному кандидату, які він надіслав. Паралельно направлятимуться запити в НАЗК та НАБУ. Відповідно, для отримання декларацій за останні 5 років та для отримання довідки відносно кандидата. І хоч в умовах воєнного стану не проводиться спеціальна перевірка, все ж процедуру перевірки комісія витримує — ми розсилаємо необхідні листи у державні органи. Це теж формальність, але тим не менш. Наприклад, підтвердження з ВНЗ про те, що кандидат дійсно в ньому навчався та здобув освіту.
На основі цього аналізу Конкурсна комісія обере 64 кандидати, з якими буде проведено співбесіду. Співбесіди транслюватимуться онлайн, тобто будуть відкритими. Скоріше за все для проведення співбесід комісія збереться разом, наприклад у Варшаві.
Після невеликої перерви, Комісія оголосить рішення про рекомендацію Вищій раді правосуддя 32 кандидатів. Тобто у нас вже буде позитивне рішення відносно 32 кандидатів, яких ми назвемо найкращими і спробуємо пояснити власне рішення, що саме ці кандидати найкращі, оскільки відповідають критеріям доброчесності, професійності і своїм життєвим шляхом довели що можуть бути гідними представниками професійного суспільства у ВККС.
Я впевнений що всі, чи абсолютна більшість кандидатів достойні, але це змагання, конкурс, в якому перемагають найкращі. Тому рекомендації отримають лише 32 кандидати, з яких ВРП обере 16 членів ВККС.
— Саме так. Нічого не змінилося. Принцип «позитивного відбору» полягає в тому, що ми обиратимемо кращих з кращих. Комісії не буде писати негативних висновків і це наша принципова позиція.
Час від часу з’являються дискусії з цього приводу, оскільки є різні погляди на це питання. Моя особиста позиція, що в цьому не має сенсу і комісія обрала саме цей шлях. Якщо ми когось не запросили на співбесіду, то так буде. Але навряд ми будемо писати: «А от вас ми не запросили на співбесіду, тому що ви такий-то негідник чи негідниця». Цей конкурс буде без негативних висновків. Ще раз наголошую, що позитивний відбір — це принципова наша позиція.
— Цей конкурс відрізняється від конкурсу у Верховний Суд. Оскільки модель конкурсу у ВС передбачала багатоетапність і бальність. В конкурсі до ВККС такої процедури не буде.
До речі, одна із мін, яку Комісія внесла після відновлення роботи, це скасування проведення IQ-тесту. Зараз технічно складно це організувати. Таку процедуру було б не просто провести і в мирний час, а зараз це надзвичайно складно, тому від цієї ідеї ми відмовилися. І оскільки не буде бальності, то рішення буде прийматися в сукупності. Ми будемо оцінювати кожного кандидата, виходячи з тих критеріїв, які ми визначили в методології.
Рекомендую кандидатам бути щирими і відвертими. Якщо є якісь, скажімо, «неприємні ситуації» в минулому, які треба буде пояснювати під час співбесід, то рекомендую це зробити одразу. Оскільки так чи інакше виникнуть питання і простіше якщо кандидат спробує пояснити їх напочатку, а не буде якось намагатися виправдовуватися десь в кінці.
Кожен член комісії дасть свою відповідь, але для мене одним з основних документів буде мотиваційний лист кандидата. Мені дуже цікаво, як саме кандидати обґрунтують своє бажання працювати у ВККС. І можливо саме в цьому аспекті варто відійти від якихось шаблонних фраз про любов до України, про реформи… Хотілося більш конкретної мотивації.
Мабуть це нормально отримати відповідь на питання «Чому Ви хочете доєднатися до роботи ВККС?», тому що роботи у ВККС буде дуже багато і це потрібно розуміти. І особливо на початку, коли ще цю «машину» прийдеться заново запускати. Адже на сьогодні маємо 2,5 тисячі вакансій суддів, суддів, які вже чекають на призначення, не до кінця вирішено питання суддів-п’ятирічок. Тобто безліч питань, вирішити які потрібно «на позавчора». При цьому всі будуть очікувати швидких результатів від ВККС. Тож в світлі цього потрібно зрозуміти, яка у людини мотивація.
— Одними з принципів роботи Конкурсної комісії є прозорість та відкритість. Ми намагаємося відкрито спілкуватися і не обмежувати нікого в доступі до інформації про те, як ми працюємо, і чому працюємо саме так. Взагалі критика це нормально. І ми її сприймаємо, якщо вона стосується чогось реального. Нас будуть оцінювати по тим результатам, які ми надамо. І ми будемо намагатися надати гідний результат, щоб ми пишалися тими 32 кандидатами, яких ми рекомендуємо.
Напевно буде багато критичних зауважень, саме щодо строків роботи комісії. У багатьох є бажання, щоб нова ВККС була створена. Сприймаю. Але, по-перше, зараз війна, а по-друге, ми не хочемо втрачати в якості.
Потрібно розуміти, що в роботі Комісії беруть участь міжнародні експерти. І з цим пов’язана необхідність в додатковому часі. Адже всю інформацію по кандидату необхідно перекласти, якої, я переконаний, буде достатньо, її необхідно надіслати, вивчити та обговорити. Тобто мовний бар’єр теж впливає на час і це об’єктивно. Ми зважаємо на строки і якість, і будемо намагатися не втрачати ні того ні іншого.
— Ми будемо намагатися основну частину роботи, включно із співбесідами, провести до початку нового року.
— Все буде само собою зрозуміло. Всі зможуть подивитися співбесіди. Зможуть почути і побачити, які питання ми ставимо, і як кандидати на них відповідають. І ми будемо намагатися демонструвати логіку при прийнятті наших рішень. Саме ця відкритість і прозорість має стати основним пунктом, на якому будується довіра.
— Це залежить від того, коли запрацює Вища рада правосуддя. Бо ці дві реформи йдуть паралельно і багато відповідальності також у Етичної ради. Як я вже зазначав, ми будемо намагатися завершити основну частину роботи до нового року. Можливо, встигнемо повністю, можливо завершимо на початку нового року і прийматимемо рішення. А далі вже справа за ВРП.
— Так, я перебуваю в лавах ЗСУ, зараз відкомандирований для роботі в Комісії.
Фото з вебсайту: https://pravo.ua
Бесіду вів Анатолій ГВОЗДЕЦЬКИЙ