Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З метою підвищення рівня правової обізнаності населення та за результатами участі голови суду Ганни Шелєхової в семінарі «Зміцнення потенціалу правоохоронних органів України у боротьбі з торгівлею людьми (особливо дітьми) через посилення національного механізму взаємодії для надання допомоги постраждалим», що проводився у м. Полтава спільно з Представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні інформуємо наступне.
Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі є торгівля людьми. За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна.
Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, проведення військових дій, значне подорожчання товарів і послуг, спрощена система безвізового режиму виїзду за кордон, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу. Прагнучи кращої долі, люди їдуть за кордон шукати роботу, яка буде добре оплачуваною, на заробітки.
Мешканці м.Суми та Сумської області виїжджають до Туреччини, Італії, Польщі, Іспанії, Німеччини, країн колишньої Югославії, Угорщини, Чехії, Греції, Російської Федерації, Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки та інших країн світу.
Україна є країною походження, призначення та транзиту для торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення МОМ, понад 230 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.
Викликає занепокоєння безпека наших громадян, оскільки непоодинокі випадки, коли громадяни України стають потерпілими та до них застосовуються різні види експлуатації : сексуальна, трудова, незаконне вилучення органів, жебрацтво.
Вважаємо, що люди повинні бути проінформованими про небезпеку, яка може чекати їх в іншій країні.
З метою запобігання протидії торгівлі людьми була створена Міжнародна організація з міграції (далі МОМ) — міжурядова міжнародна організація, створена й діюча для розв'язання численних міграційних проблем у сучасному світі, є провідною міжурядовою організацією у міграційній галузі та тісно співпрацює із урядовими, міжурядовими та громадськими установами та організаціями.
Інформаційно: Міжнародна організація з міграції (МОМ) була заснована у 1951 році. Головною підставою для її створення послужила необхідність врегулювання великих потоків мігрантів у Європі внаслідок Другої світової війни. МОМ сприяє гуманній та упорядкованій міграції на благо всіх через надання підтримки та послуг урядам та мігрантам. Нині, вона нараховує 125 держав-членів, інші 18 є країнами спостерігачами, має представництва у більш ніж 100 країнах. Представництво МОМ в Україні почало працювати в Києві у1996 році, коли Україна отримала статус країни-спостерігача МОМ. У 2001 Україна звернулась із запитом про надання їй статусу країни-члена МОМ, і у 2002 році Парламент України ратифікував угоду про членство України в організації. МОМ має аналогічні привілеї та імунітети, що їх мають спеціалізовані установи ООН, незважаючи на те, що вона не є Агентством системи ООН, однак є членом Представницької Групи ООН в Україні.
Програма протидії торгівлі людьми МОМ в Україні розпочала свою роботу в 1998 році з метою допомогти Уряду України та громадськості у зусиллях із протидії торгівлі людьми та забезпечення доступу постраждалих до допомоги та правосуддя. МОМ застосовує системний підхід до вирішення проблеми торгівлі людьми та проводить роботу у чотирьох взаємопов’язаних напрямах.
МОМ приділяє особливу увагу запобіганню торгівлі людьми у співпраці з державними установами в галузі соціальної політики та освіти, правоохоронними органами, іншими міжнародними організаціями, а також мережею організацій громадянського суспільства по всій території України. Робота МОМ спрямована на населення в цілому, окремі групи ризику, молодь, невстановлених постраждалих, а також державних і неурядових спеціалістів, які могли бути в контакті з потенційним постраждалими за допомогою цілеспрямованих інформаційних кампаній, Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми і консультації мігрантів 527.
На національному рівні питання протидії торгівлі людьми врегульовано Законом України «Про протидію торгівлі людьми» N 3739-VI від 20 вересня 2011 року, Постановою Кабінету Міністрів № 29 від 18 січня 2012 року «Про національного координатора у сфері протидії торгівлі людьми» та інш., додатково можна ознайомитись тут.
В Україні існує представництво Міжнародної організації з міграції, яке розташовано за адресою : вул. Михайлівська, 8, м. Київ, Україна, 01001, та Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, спеціалісти якої надають консультації іноземцям, які перебувають в Україні та українцям, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну з-за кордону. Консультації надаються безкоштовно та конфіденційно!
527.org.ua – електронні консультації
527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні
0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні
Графік роботи гарячої лінії: пн-пт з 10:00 до 21:00, сб з 10:00 до 18:00
Для громадян, які перебувають на території Республіки Польща, отримання консультацій за телефоном 0048 22 490 20 44.
Лінія працює з 2006 року на базі громадської організації ТМЖК «Відродження нації» за підтримки Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні.
Особою, яка постраждала від торгівлі людьми – є будь-яка фізична особа, яка стала об’єктом торгівлі людьми і визнана такою відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми».
Положеннями затвердженого Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417) передбачено, що особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, може подати до місцевої державної адміністрації за місцем перебування, заяву про встановлення відповідного статусу. За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу, таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Мешканці м.Суми, які вважають себе постраждалими від торгівлі людьми, мають право звернутися до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:
1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.
За отриманням допомоги в м.Суми можна звернутись до наступних установ:
- Сумський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (40030, м. Суми, вул. Н.Холодногірська, 10, телефон :. (0542) 700-609, E-mail: centrsumy@smr.gov.ua)
- Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (м.Суми , вул. Харківська, 35, ліве крило, телефон : 60-44-46, 63-54-97, 60-44-50 (факс), 60-46-04 («гаряча лінія») E-mail: dszn@smr.gov.ua)
- Служба у справах дітей Сумської міської ради (м.Суми , вул. Харківська, 35, каб. № 229-233, ІІ поверх) телефон: 701-915, 701-916, (факс) 701-917, 701-918 E-mail: ssd@smr.gov.ua)
- Сумський відділ поліції (м.Суми) ГУНП в Сумській області (м.Суми вул. Першотравнева , 21, телефон: 102, (0542) 677 217)
- Сумський міський центр зайнятості (м.Суми вул. С.Бандери, 45 телефон : (0542) 601553, 601554)
-Управління Державної міграційної служби України в Сумській області ( м.Суми , вул. Герасима Кондратьєва, 27, телефон (0542) 61-12-50 E-mail : smdmsu.gov.ua)
Також, допомогу постраждалим від торгівлі людьми на території Сумської області надає громадська організація «Професійна Ліга соціальних працівників Сумщини», яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Кузнечна 2, оф.101, тел.(063) 149 49 03, E-mail: ligasoc.sumy@gmail.com
Одноразова матеріальна допомога постраждалим на місцевому рівні надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 23 травня 2012 р. №417 "Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми").
Відповідно до вищевказаного Порядку виплата матеріальної допомоги здійснюється одноразово у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до шести років; діти віком від шести до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.
Як уникнути ситуації торгівлі людьми:
* Не слід довіряти рекламі фірми, яка не вказує повної назви, адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав. Торгівці людьми можуть ввести вас в оману, використовуючи різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном; туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства; оголошення; незнайомих людей, а часом навіть сусідів, знайомих.
* Не слід вести переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом, запросіть взяти участь у переговорах довірену особу.
* Перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном). Таку інформацію ви можете отримати в Державному центрі зайнятості Міністерства соціальної політики України.
* Зв’яжіться з Посольством країни, куди ви плануєте подорож та дізнайтеся про правила щодо працевлаштування або навчання іноземців.
*Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути вас у боргову залежність, або вчинити злочин стосовно інших осіб за вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, які пропонують вам допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави. Термін перебування у іноземній країні зазначено у візі. Туристична чи гостьова віза не дають право на легальне працевлаштування.
*Обов’язково укладайте відповідний контракт, складений зрозумілою для вас мовою у двох примірниках, один з яких залишається у вас.
*За жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують вашу особу.
*Обов’язково залиште рідним ксерокопію паспорта громадянина України та закордонного, візи, контракту про навчання чи працевлаштування, свідоцтва про народження, проїзних документів та нещодавно зроблені фотографії, а також номер телефону і адресу, де ви збираєтеся зупинитися. Візьміть за правило постійно телефонувати рідним у домовлений день та час. Заздалегідь домовтеся з рідними про «кодове слово» у розмові, на випадок, якщо Ви не зможете вільно розмовляти по телефону, перебуваючи під чиїмось наглядом.
*Зробіть та тримайте при собі копії національного та закордонного паспортів. Це значно спростить процедуру відновлення документів для повернення в Україну.
*Не приймайте подарунки та не позичайте гроші, адже це поставить вас у залежне становище. Якщо ви опинилися у скрутному становищі за межами України, звертайтеся по допомогу до: Посольства або Консульства України у країні вашого перебування, де вам допоможуть отримати документи, що засвідчують вашу особу, і повернутися на Батьківщину; Національного товариства Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, де вам можуть надати можливість відновити зв’язок з рідними та повідомити їм про своє скрутне становище; міжнародних, громадських, благодійних організацій, де ви також зможете отримати допомогу та підтримку.
Будьте уважними та обережними. Постраждалими від торгівлі людьми можете бути ви чи хтось, кого ви добре знаєте.
Інформацію підготували голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова та помічник судді Зарічного районного суду м. Суми Алла Рубаненко.