Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку.
Саме така тема була предметом вивчення та аналізу у суддів та працівників апаратів судів трьох юрисдикцій міста Одеси, а також господарських судів Херсонської та Миколаївської областей на базі Одеського апелляційного господарського суду.
Проведення семінару на дану тему ініційовано Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» спільно з Громадською організацією «Інститут судового менеджменту» та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України в рамках реалізації судами Програми по забезпеченню безбар’єрного доступу до правосуддя для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення.
Підтримано ініціативу Радою суддів України, Громадською організацією «Асоціація суддів господарських судів України» та Одеським апеляційним господарським судом.
Відкриваючи захід Наталія Богацька, голова Одеського апеляційного господарського суду та голова Асоціації суддів господарських судів України відзначила актуальність тематики семінару для судової системи, яка активно працює над питаннями забезпечення безбар’єрного доступу до судових установ маломобільних груп населення та етики спілкування з такими людьми, оскільки люди з особливими потребами мають таке ж значення у суспільстві, як і кожен громадянин нашої держави.
В свою чергу, заступник голови Ради суддів України Богдан Моніч відзначив, що «суд має бути зручним для всіх груп населення», і тому Радою суддів України ведеться активна робота у даному напрямку, затверджено програми, які втілюються у практичне застосування. Їх роль важлива, як для працівників суду так і для кожного пересічного громадянина.
Олександр Вознюк, голова ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» подякував присутнім за активну співпрацю та підкреслив те, що основною метою такої взаємодії з судами є не критика сучасного стану доступності людей з обмеженими можливостями, а окреслення реальних проблем у цьому напрямку та шляхів їх подолання.
Тренерами даного семінару виступили – Наталія Чумак, яка є головою Правління ГО «Інститут судового менеджменту» та Олег Полозюк, член Секретаріату Національної Асамблеї людей з інвалідністю України.
Першою виступила Наталія, яка розкрила присутнім такі питання, як:
- забезпечення транспортної, архітектурної та інформаційної доступності суду;
- подолання інституційних, фізичних, інформаційних, ментальних та інші бар’єрів;
- основні шляхи побудови інклюзивного суду;
- створення в суді сприятливих умов для маломобільних груп населення;
- ознайомлення з навичками етичної поведінки з особами, які мають особливі потреби тощо.
Також Наталія Чумак звернула увагу на тактичність поведінки із людьми з обмеженими можливостями, оскільки даний аспект є головним чинником інклюзивного суду.
Цікавою виявилась доповідь Олега Полозюка, який відмітив, що люди з обмеженими можливостями не мають відчувати себе дискримінованими та завжди готові до діалогу.
Під час виступу Олега Полозюка судді та працівники апарату судів були ознайомлені з ключовими проблемами доступу до безбар’єрного суду, подолати які можливо шляхом побудови інклюзивного суду та спільних дій.
Сучасне життя формує відповідні вимоги до правового та соціального захисту маломобільних груп населення.
Слід відзначити, що до них відносять осіб з особливими потребами, осіб з тимчасовими порушеннями здоров’я, вагітних жінки, осіб похилого віку, батьків з дитячими візочками, тощо. Їх комфорт, безпека та безбарьєрна можливість реалізації свого конституційного права звернення до суду є важливою складовою повноцінної роботи судової установи.
Сьогоднішня зустріч в стінах Одеського апеляційного господарського суду була продуктивною та окреслила подальші плани з метою подолання бар’єрного доступу до суду.
Слід відзначити, що роботи в даному напрямку багато, проте головне - це передусім бажання судів працювати у напрямку удосконалення умов безперешкодного доступу до правосуддя.
Таке прагнення судова система безперечно має і тому сьогоднішній семінар лише черговий крок до створення максимально зручних та комфортних умов перебування маломобільних груп населення в судових установах не лише міста Одеси, а і всієї України.
Одеський апеляційний господарський суд крокує в ногу з вимогами часу, і тому ми готові до жвавого обговорення проблемних тем та плідної співпраці!
За повідомленням прес-служби суду