Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У місті Львові відбувся круглий стіл на тему «Адміністративна процедура у фокусі євроінтеграції: погляд адміністративних судів, експертів та стейкхолдерів»

03 жовтня 2024, 11:20

30 вересня 2024 року у місті Львові відбувся круглий стіл на тему «Адміністративна процедура у фокусі євроінтеграції: погляд адміністративних судів, експертів та стейкхолдерів». Даний захід було організовано Восьмим апеляційним адміністративним судом спільно з Проєктом ЄС «Право-Justice» в Україні.

Участь в заході взяли голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, голови окружних адміністративних судів Восьмого апеляційного адміністративного округу, представники Львівської обласної військової адміністрації та Львівської міської ради, представники академічної спільноти Львівського національного університету імені Івана Франка, керівниця Проєкту ЄС «Право-Justice» в Україні, представники адвокатської спільноти в особі голови та членів Ради адвокатів Львівської області, а також міжнародні та національні експерти Проєкту ЄС «Право-Justice».

До фахової дискусії від Восьмого апеляційного адміністративного суду долучились голова суду Олег Заверуха, заступник голови суду Степан Нос, а також судді – Надія Бруновська, Оксана Гінда, Ігор Запотічний, Володимир Качмар, Сергій Кузьмич, Андрій Курилець, Зоряна Матковська, Тарас Онишкевич та Наталія Судова-Хомюк.

Під час свого вітального слова голова КАС ВС Михайло Смокович зазначив, що ухвалення Закону України «Про адміністративну процедуру» – важливий крок у розвитку та вдосконаленні адміністративної юстиції в Україні. З огляду на те, що наша держава перебуває на шляху до європейського правового простору, то необхідним є реформування національної правової системи та впровадження європейських стандартів. Належне правове забезпечення державних реформ – ключовий чинник гармонізації українського законодавства із правом Європейського Союзу.

Голова КАС ВС зазначив, що проведення круглих столів та семінарів на таку тематику, а також участь у них представників публічної адміністрації, є вкрай важливим, оскільки під час обговорення на таких заходах сучасних викликів, з якими стикаються органи влади в процесі адміністративних процедур, можна віднайти обґрунтовані відповіді на ключові питання та допомогти ефективно застосовувати Закон України «Про адміністративну процедуру».

У своєму вітальному слові голова Восьмого ААС Олег Заверуха зазначив, що цей круглий стіл є гармонійним продовженням семінару проведеного 16 вересня 2022 року у стінах Львівського національного університету імені Івана Франка на тему: «Закон України «Про адміністративну процедуру»: основні новели, виклики та подальші кроки». Наголосив на тому, що основним лейтмотивом проведення цього круглого столу є укріпити євроінтеграційну політику країни у напрямку розвитку українського законодавства, зокрема адміністративного, шляхом запозичення кращих міжнародних практик, спрямованих на забезпечення прав і законних інтересів осіб у відносинах із державою та її органами, серед яких – інститут адміністративної процедури.

Керівниця Проєкту Європейського Союзу «Право-Justice» Оксана Цимбрівська під час своєї вітальної промови зазначила, що єдиний підхід до розуміння Закону України «Про адміністративну процедуру» є важливим для його впровадження та застосування всіма учасниками адмінпроцедури та в перспективі – формування єдиної судової практики, оскільки саме на суди покладається відповідальність щодо належного трактування обговорюваного Закону.

Під час першої панельної дискусії «Адміністративна процедура, як нормативна модель адміністративно-правових відносин» зі своїми доповідями виступили – старший міжнародний експерт компоненту «Підтримка процесу євроінтеграції в секторі юстиції» Проєкту ЄС «Право-Justice», суддя Суду Справедливості Європейського Союзу (2016-2023) Віргіліюс Валанчюс, національний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice», заступник голови Правління Центру політико-правових реформ, старший науковий співробітник Інституту держави та права імені Володимира Корецького НАН України Віктор Тимощук, національна експертка Проєкту ЄС «Право-Justice», суддя П’ятого апеляційного адміністративного суду у відставці Лариса Зуєва, професор кафедри адміністративного та фінансового права Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Школик та суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Андрій Курилець. Модерували панельну дискусію – голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха та керівниця Проєкту ЄС «Право-Justice» в Україні Оксана Цимбрівська.

В рамках другої панельної дискусії «Актуальні проблеми в адміністративних процедурах» відбулося жваве обговорення між ключовими спікерами, міжнародними та національними експертами, суддями та представниками органів державної влади та місцевого самоврядування конкретних викликів з якими останні стикаються в процесі реалізації адміністративних процедур.

Також під час другої панельної дискусії учасники круглого столу шукали відповіді на питання, що стосувались: взаємодії між різними органами влади в контексті адміністративних процедур, проблем забезпечення прозорості та ефективності адміністративних процедур, вимог до заяви, а також наслідків подання до органу влади заяви з недоліками, а також щодо ініціативи адміністративного органу та адміністративного провадження. Модерували панельну дискусію – голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха та старший міжнародний експерт компоненту «Підтримка процесу євроінтеграції в секторі юстиції» Проєкту ЄС «Право-Justice», суддя Суду Справедливості Європейського Союзу (2016-2023) Віргіліюс Валанчюс.

Насамкінець, учасники круглого столу прийшли до переконання, що Закон України «Про адміністративну процедуру» закріплює досить чіткий алгоритм пошуку балансу між приватними та публічними інтересами, а зрозумілий порядок дій громадян та бізнесу у відносинах з органи державної влади та місцевого самоврядування, які були закріплені цим законом, спонукатимуть останніх вдосконалювати та покращувати свою роботу. Як наслідок, громадяни та бізнес ставатимуть більш задоволеними якістю послуг, які їм надаватимуть органи державної влади та місцевого самоврядування, а кількість конфліктів суттєво знизиться.

Фото надані Проєктом ЄС «Право-Justice» в Україні