Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Громадська рада доброчесності здійснює важливу функцію у процесі оцінювання суддівського корпусу країни. Комісія пропонує ГРД продовжувати виконання своїх обов’язків та при цьому звертати увагу на прості правила оформлення документів – це сприятиме реальній допомозі у перезавантаженні суддівського корпусу.
Вперше в історії України в рамках судової реформи відбувається масштабне кваліфікаційне оцінювання всіх суддів країни. Мета оцінювання – перевірити, чи відповідає суддя займаній посаді за критеріями компетентність, етика та доброчесність. Судді, які не пройдуть оцінювання успішно, будуть звільнені.
Процедура кваліфікаційного оцінювання передбачає складення психологічних тестів, іспиту, що складається з тестування на рівень знань права та практичного завдання з підготовки судового рішення, а також співбесіди за результатами дослідження суддівського досьє. В такому досьє збирається інформація від численних компетентних органів, один з документів надає Громадська рада доброчесності - орган, який має сприяти ВККС у проведенні кваліфікаційного оцінювання.
Однак ГРД відмовилась виконувати приписи Регламенту Комісії стосовно документів, які надсилаються на адресу Комісії, натомість оголосила про припинення своєї участі у ньому. Звертаємо увагу, що проведення кваліфікаційного оцінювання – важливий процес судової реформи. І саме для нього згідно ст.87 профільного закону створена Громадська рада доброчесності.
У з’язку із зазначеним ВККС пропонує Громадській раді доброчесності виконувати покладені на неї законом обов’язки та сприяти оцінюванню суддів шляхом надання ґрунтовних належним чиноим оформлених висновків та інформації щодо суддів України.Для усунення недоліків вже поданих документів ВККС надала ГРД додаткові 10 робочих днів.
З листопада 2017 року перші 990 суддів з 5700 суддів розпочали проходити оцінювання, 23 березня 2018 року розпочалися перші співбесіди щодо цієї групи суддів. Таким чином, процедура оцінювання триває чотири місяці. Втім, у своєму висновку від 26 жовтня 2015 року Венеціанська комісія вважає, що ця процедура має бути «обмеженою в часі, проведеною швидко та ефективно з найвищою мірою обережності».
Наголошуємо, що прагнення розтягнути у часі і без того довготривалу процедуру оцінювання, суперечить висновкам Венеціанської комісії.
Під час проведення співбесід ВККС була змушена перенести співбесіди щодо 17 суддів через невідповідність поданих ГРД висновків Регламенту ВККС, що передбачає прості правила:
ВККС діє чітко згідно законодавства України, оскільки дотримання процедур важливе для забезпечення прав всіх людей, що чекають на результати судової реформи. Це стосується встановлення порядку проведення кваліфікаційного оцінювання, яке визначено профільним законом, оголошення графіків та надання часу для виправлення недоліків для максимального врахування інформації від представників ГРД.
ВККС інформує громадян України, що кваліфікаційне оцінювання буде продовжено як заплановано.
Вже 27 березня відбудуться наступні співбесіди з суддями, що проходять оцінювання. ВККС рекомендує суддям, щодо яких здійснюється процедура кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді, демонструвати витримку і стресостійкість.
Кожен громадянин може слідкувати за співбесідами із суддями на каналі ВККС в YouTube, а також сприяти в реалізації судової реформи.
Закликаємо всіх громадян допомагати Комісії у проведенні оцінювання та надавати перевірені факти щодо доброчесності суддів зі всіх регіонів України до ВККС. Зараз у нас є спільний шанс зробити реальні зміни у судовій владі.
За повідомленням прес-служби ВККСУ