Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Виконуючий обов`язки Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький виступив на ІX Міжнародному судово-правовому форумі зі спеціальною доповіддю про незалежність судової влади. Як зазначив спікер, хронічне недофінансування судів – це неприпустиме втручання в конституційну роль судової влади, що підриває основи демократичного суспільства та принцип верховенства закону. І якщо рівень задоволення потреби у фінансуванні судів у 2017 році становив 79,1%, у 2018 – 77,9%, у 2019 – 69,5%, то у 2020 році він знизився до 64,4%. Він зазначив, що в жодному з цих років бюджет не був реальним, завжди був дефіцит фінансування.
Маловацький підкреслив: відновлення роботи ВККС має стати пріоритетом не лише для судової влади, а для держави в цілому. Він також звернув увагу на кадровий дефіцит суддів та навів статистику. Станом на 7 червня 2021 року фактична кількість суддів у судах – 5330, мають повноваження здійснювати правосуддя – 5073, водночас визначена кількість суддів – 7304. А отже, 1974 суддівських посад є вакантними. Динаміка відтоку кадрів протягом січня – травня 2021 року показала, що протягом цього часу звільнився 61 суддя. Ще одна проблема – закінчення строку повноважень у суддів. За відсутності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України це питання також лишається без вирішення.
Приміром, у Тальнівському районному суді Черкаської області звільнився єдиний суддя, що має повноваження здійснювати правосуддя. Понад 28 тисяч осіб, які проживають у Тальнівській міській територіальній громаді, обмежуються у праві на звернення до суду. За відсутності ВККС це може тривати невідомо скільки часу.
Протягом лютого 2017 – квітня 2021 років ВРП розглянуто 62 291 дисциплінарну скаргу щодо суддів, 85% із них – на затягування розгляду справ.
Олексій Маловацький підкреслив, що найпоширенішими підставами для звернення до ВРП з повідомленнями про втручання в діяльність судді є:
Забезпечення суддівської незалежності є обов’язком правоохоронних органів і має бути визначене як один із пріоритетних напрямів їхньої діяльності. Однак, попри численні заяви суддів, кількість проваджень, скерованих до суду з обвинувальним актом, є незначною.
На думку спікера, для ефективнішого виконання ВРП своїх повноважень потрібно наділити її правом законодавчої ініціативи та правом на звернення до Конституційного Суду України.
Відкритість і прозорість роботи судової влади сприятиме збільшенню довіри громадян до неї та кращому розумінню необхідності її незалежності.