Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо вдосконалення порядку оприлюднення податкової декларації судді)
23 березня 2011 року у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо вдосконалення порядку оприлюднення податкової декларації судді) (реєстраційний номер № 8288).
Проектом пропонується внести зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та встановити обов’язок судді подавати відомості про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, у тому числі за кордоном, за минулий рік у порядку, встановленому законом. В даному випадку мова йде про вимоги Податкового кодексу України та інших законів, що зобов’язують суддів подавати вказані відомості.
Положення законопроекту також узгоджуються з концепцією фінансового контролю, запропонованою Президентом України у проекті Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (реєстр.№7487), який наразі готується профільним комітетом до повторного другого читання. Так, проектом пропонується встановити, що судді подають відомості, визначені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», за місцем роботи. При цьому, Голова та судді Верховного Суду України, голови та судді вищих спеціалізованих судів України також подають зазначені відомості до Державної судової адміністрації України у десятиденний строк з дня їх подання за місцем роботи для офіційного оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади.
В якості гарантії незалежності суддів проектом також передбачено, що не підлягають оприлюдненню відомості про: місце проживання судді, місце знаходження нерухомого майна, а також прізвище, ім’я, по-батькові членів його сім’ї.
Виходячи з положень частини п’ятої статті 54 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», податкова декларація, що подається суддею, повинна містити, у тому числі, відомості про нерухоме майно судді та членів його сім’ї, а також осіб, з якими він спільно проживає або пов’язаний спільним побутом.
Збереження такого порядку подання та оприлюднення податкової декларації судді може мати наслідком порушення принципу незалежності суддів, гарантованого частиною першою статті 126 Конституції України.
Положення статті 54 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зобов’язують суддів загальної юрисдикції надавати щорічно до 1 травня до Державної судової адміністрації України для оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади копію декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації), поданої до органу державної податкової служби.
Відповідно до статті 83 вказаного Закону неподання, несвоєчасне подання та зазначення у вказаній декларації завідомо неправдивих відомостей є підставою для дисциплінарної відповідальності судді.