Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20-22 квітня 2010 року в м. Київ відбувся Міжнародний саміт «Суди та суспільство. Працюємо разом заради підвищення довіри суспільства до судів».
Саміт ініційовано та організовано проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Україна: верховенство права» за сприяння Представництва Європейської Комісії в Україні, Ради Європи, Українсько-канадського проекту судової реформи, проектів Ради Європи та Європейського Союзу «Прозорість та ефективність функціонування судової системи України: компонент державної служби» та «Прозорість та ефективність функціонування судової системи України», Українського центру порозуміння, Фундації європейського законодавства Лорда Слінна Хадлі, Центру суддівських студій, Центру комерційного права, Шведського Агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку, Швейцарського Агентства з питань розвитку та співробітництва, за участю Державної судової адміністрації України та Академії суддів України, а також у співпраці з провідними установами судової гілки влади в Україні – Верховним Судом України, Конституційним Судом України, Радою суддів України, Вищою радою юстиції та іншими. Також у саміті взяли участь представники інших гілок влади України – Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України, інших.
Робота саміту була організована у вигляді одночасних пленарних засідань. Зокрема, присутні розділились на дві групи, котрі паралельно проводили засідання та обговорювали нагальні питання судового реформування.
Організатори поставили за мету зібрати разом провідних політиків, українських та міжнародних експертів, представників судової, законодавчої та виконавчої влади, неурядових організацій для обговорення шляхів подальшого розвитку верховенства права в Україні. Серед цілей саміту є сприяння знаходженню консенсусу у шляхах зміцнення незалежності суддів, підвищення рівня прозорості судової системи відповідно до міжнародних та європейських стандартів, надання можливостей учасникам зібрання обмінятися думками і обговорити питання напрацьованого досвіду та винесених уроків в результаті впровадження програм, що підтримують судову реформу.
Протягом триденного саміту його учасники обговорили реформування судової системи України. Зокрема, голови судів різної юрисдикції висловлювали своє бачення проведення судової реформи. Наразі, перший заступник Голови Верховного Суду України, голова Ради суддів України Петро Пилипчук наголосив, що саміт проводиться дуже вчасно, адже є політична воля провести системну судову реформу, тому для напрацювання відповідних пропозицій Президентом створена робоча група. Учасники саміту шукають відповіді на питання, що на сьогодні гаряче дискутуються правничою спільнотою. Зокрема, триває обговорення кардинальних перетворень у судовій системі — це внесення змін до Конституції чи до закону про судоустрій. Петро Пилипчук висловив сподівання, що будуть напрацьовані й пропозиції щодо змін до законодавства, котрим визначено порядок призначення та обрання суддів на посади, призначення суддів на адміністративні посади, діяльності органів суддівського самоврядування, а також зміни до процесуального законодавства.
Звертаючись з вітальним словом, Народний депутат України, заступник голови Комітету парламенту з питань правосуддя Валерій Бондик повідомив, що законопроекти про судоустрій та статус суддів № 0916, №0917, що готувалися Комітетом до другого читання, відкликані з Верховної Ради України.
Голова Державної судової адміністрації України Іван Балаклицький, виступаючи з доповіддю «Автоматизація судів як засіб покращення ефективності та прозорості роботи суду, а також рівня задоволеності громадян-користувачів послугами суду», наголосив, що практично з самого початку своєї діяльності ДСА запровадила системний підхід до вирішення питань діяльності судів, зокрема, і питань інформатизації, що дозволило сьогодні говорити про значні об‘єми проведеної роботи. Також завдячуючи і міжнародним проектам на базі окремих пілотних судів проведено комп’ютеризацію та створено комп’ютерні локальні мережі, проте всім добре відомо, що тільки вирішення питань на загальнодержавному рівні дозволить змінити судову систему відповідно до потреб суспільства, - відзначив Іван Балаклицький.
Протягом трьох днів роботи учасники саміту обговорили роль судової влади в демократичному суспільстві, добір висококваліфікованих, компетентних, незалежних та підзвітних суддів, вироблення справедливого та прозорого процесу притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, досконалий суд: розробка та забезпечення дотримання стандартів функціонування суду, професійну етику суддів та працівників судів: формування та збереження довіри суспільства, навчання суддів, просвіта громадян щодо роботи судів заради підвищення довіри до суду і захисту інтересів громадськості, посилення суддівського самоврядування та підзвітності, опитування за допомогою карток громадянського звітування та моніторинг в судах: як суди використовують думку громадян для налагодження роботи суду, яка б відповідала соціальним очікуванням, підвищення ефективності роботи працівників суду, альтернативне вирішення спорів – шлях покращення доступу до правосуддя та інше.
За підсумками Міжнародного саміту розроблено рамкову стратегію майбутнього розвитку судової системи, вироблено рекомендації щодо наступних кроків у розбудові прозорої, справедливої та ефективної судової системи в Україні, яка б сприяла зростанню довіри громадськості до судів.